top of page

RUCH RODZIN NAZARETAŃSKICH

Międzynarodowy katolicki ruch apostolstwa rodzin powstały w Polsce w 1985r w celu pogłębienia życia Ewangelią w oparciu o komunię z Chrystusem w codzienności. Komunia ta realizowana jest zarówno w wymiarze indywidualnego dialogu z Bogiem, jak i z Chrystusem obecnym w drugim człowieku.

1. Geneza i rozwój. 

Inicjatorem Ruchu jest ks. Prof. Tadeusz Dajczer, który wraz z ks. Andrzejem Buczelem i grupą osób świeckich utworzyli w 1985r. w Warszawie pierwszą wspólnotę ewangelizacyjną, której poszukiwanie dróg nieustannego nawracania się ku radykalizmowi wiary dało początek RRN. W ciągu dwóch lat Ruch ten rozprzestrzenił się na teren całej Polski. Od 1987 r. zaczął szybko rozprzestrzeniać się wśród innych narodowości. Aktualnie Ruch obecny jest w ponad 50 krajach na pięciu kontynentach.

2. Struktura i działalność. 

Pomimo międzynarodowego charakteru RRN funkcjonuje w oparciu o strukturę diecezjalną w celu podkreślenia więzi z Kościołem lokalnym. W poszczególnych diecezjach ruchem kierują księża-moderatorzy mianowani przez swoich biskupów diecezjalnych. Struktura terytorialna RRN jest włączona w strukturę diecezjalno-parafialną Kościoła. Obejmuje ona podział na rejony odpowiadające dekanatom. Najmniejsze zespoły powstają przy parafiach, kieruje nimi wyznaczony przez proboszcza kapłan wspólnie ze świeckim animatorem.

3. Duchowość. 

RRN czerpie inspirację z Ewangelii realizowanej w sposób radykalny w życiu, postawie i myśli. Fundamentalną zasadą duchowości RRN jest dążenie do komunii życia z Chrystusem-Odkupicielem, co oznacza kochanie Boga

i ludzi miłością Chrystusa. W RRN w szczególny sposób akcentuje się naśladowanie Jezusa w Jego ubóstwie

i pokorze (duchowość Nazaretu). Ubóstwo jest praktykowane przede wszystkim w aspekcie duchowym, co oznacza wolność od przywiązań i oparcie się na Bogu – przyjęcie postawy „żebraka” Bożego (Katechizm Kościoła Katolickiego 2559) Pokora w odniesieniu do Boga akcentuje Jego wielkość wobec nicości i nędzy człowieka

(św. Teresa od Jezusa, Twierdza wewnętrzna, VI,10,7). Równocześnie podkreślana jest bardzo wyraźnie synowska godność dziecka Bożego, która cechuje człowieka w relacji z Bogiem.
Odrębnym rysem duchowości RRN jest jego maryjność, rozumiana zarówno chrystocentrycznie jak i eklezjalnie. Członkowie RRN w Matce Bożej widzą Matkę Kościoła i dlatego zawierzają się Jej na wzór św. Jana Apostoła (Jan Paweł II, Redemptoris Mater 45). Przez zawierzenie się Maryi oddają się na wyłączną służbę Kościołowi.


Grupę parafialną przy Parafii Św. Trójcy założył ks. Jarosław Szulc w 2001r.

Obecnie opiekunem grupy jest ks. Adam Kołakowski.

Charakter spotkań

Spotkania mają formę wspólnej głośnej medytacji, rozważania, spojrzenia na swoje życie w świetle podanych treści duchowych. 
Podejmujemy próbę dzielenia się z innymi swoimi relacjami z Bogiem.
Próbujemy zauważać, jak Pan Bóg przez wydarzenia działa w naszym życiu, jak nas przemienia na miarę naszego otwarcia. 
Na podstawie tekstu wybranego przez animatora dajemy świadectwa ze swojego życia, mówimy o naszych odkryciach, trudnościach. Dzieląc się własnymi przeżyciami pomagamy innym zauważyć działanie tej Jedynej Miłości. 
Każde spotkanie rozpoczyna się i kończy wspólną, krótką modlitwą, stanowi ona wezwanie opieki

i wstawiennictwa Maryi, która najpełniej otwiera nas na działanie Ducha Świętego i miłującą obecność Boga. 

Spotkania odbywają się

w środy

o godz. 16:30

w Domu Parafialnym
opiekun grupy:
ks. Adam Kołakowski

 

PRZYJDŹ,

NIE ZWLEKAJ!
ODDAĆ SIĘ PANU BOGU

DO KOŃCA

© 2015 by Parafia Świętej Trójcy

bottom of page