
PARAFIA
ŚWIĘTEJ TRÓJCY
W BŁONIU

NASZA PARAFIA
Parafia
Świętej Trójcy w Błoniu

Garść historii
Błonie jako posiadłość książęca jest wzmiankowane w dokumentach już w XI wieku. Nie znamy dokładnej daty erekcji parafii. W 1257 roku biskup poznański Bogufał III pozwolił tu poświęcić ołtarze. W roku 1280 Konrad II, Książe Mazowsza zbudował kościół murowany w stylu wczesno gotyckim pod wezwaniem Św. Trójcy, jako wotum za ocalenie z niewoli tatarskiej i osadził przy nim Kanoników Regularnych Laterańskich, których sprowadził, z Czerwińska. Był to już drugi z kolei kościół. Uległ on pożarowi w 1642 roku, a gdy został odbudowany, konserwował go ks. Jan z Zalesia Baykowski bp. sufragan poznański /+1650 r./. Po najeździe szwedzkim kościół wymagał gruntownego remontu. Prace te zakończono w 1661 roku, i 15. IX. tegoż roku
bp. poznański Wojciech Tolibowski poświęcił z nim 4 nowe ołtarze. Kolatorami kościoła byli opaci czerwińscy, a choć na mocy konstytucji 1768 r. prawa kolatorskie zyskał król, to jednak sejm w roku 1775 znowu przekazał je opatom.Obecny trzynawowy Kościół, mimo pożarów części dachowej i sklepieniowej jest ten sam, który zbudował Konrad II. Posiada 6 ołtarzy, w tym Wielki z XVI wieku.W zabytkowym kościele są stare obrazy Matki Boskiej, Św. Antoniego, oraz portret księcia Konrada II z napisem: „Contradus II, dux Masoviae, fundator conventus et ecclesiae rlonensis, anno domini 1288 septulus in ecclesia Czervenensi.Są również epitafia zmarłych rodzin i Kanoników Regularnych. Kościół okolony był cmentarzem grzebalnym. Do 1831 roku proboszczami parafii byli Kanonicy Regularni. Od tej daty kapłani diecezjalni.
Wykaz znanych proboszczów
1.
ks. Maciej
5.
ks. Andrzej Sułkowski
2.
ks. Jakub
6.
ks. Stefan Piątkowski
![]() |
---|
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
9.
ks. Zacheusz Kasiński
11.
ks. Stefan Antosiewicz
13.
ks. Zdzisław Kniołek
14.
ks. Jan Wolski
12.
ks. Andrzej Marczak
10.
ks. Bolesław Ziemnicki
3.
ks. Mikołaj Grochowski
4.
ks. Stanisław Konopiński
7.
ks. Rogowski
8.
ks. Józef Kajrukszto
DWIE PERŁY
NASZEJ ŚWIĄTYNI

Ołtarz główny manierystyczny z I poł. XVII w. z obrazem Trójcy Świętej (1873 r.) i rzeźbionymi postaciami patronów Polski św. Wojciecha i św. Stanisława.
Obraz Matki Bożej
Nieustającej Pomocy
Ołtarz Wielki

Kaplica z tym obrazem jest szczególnym miejscem naszego kościoła parafialnego. Tutaj każdego dnia można spotkać liczną grupę wiernych, którzy wypraszają dla siebie, swoich bliskich i całej parafii liczne łaski przed tronem naszej Matki.